הארכיון לאופנה וטקסטיל ע"ש בנט ופאולין רוז, שנקר

ארכיון לאופנה וטקסטיל ע"ש רוז צמח מאוסף קטן שנתרם בשנת 1986 על ידי המכון הטכנולוגי לאופנה בניו יורק (FIT). במשך השנים גדל הארכיון והתרחב הודות לתרומות מישראל כמו גם מרחבי העולם. פריטי לבוש מתקופות שונות, טקסטילים אתנוגרפיים, מסחריים ואמנותיים ואביזרים שונים העשירו את הארכיון שפועל כיום כמרכז למידה ומחקר יחיד מסוגו.

הארכיון מכיל אוסף של כ-4000 פריטי לבוש ואביזרים מגוונים החל מהמאה ה-18 ועד המאה ה-21. זאת בנוסף לאוסף טקסטילים עתיקים, מודרניים ואתניים העשויים תוך שימוש במגוון רחב של טכניקות ידניות ותעשייתיות. מעניין במיוחד הוא האוסף הישראלי בו לבוש, טקסטילים ואביזרים שנוצרו או נלבשו בארץ ישראל מסוף המאה ה-19.

ארכיון רוז משמש ככלי רב ערך להוראה ולמחקר והוא עומד לרשות סטודנטים, בוגרים, חוקרים ומעצבים לצורך הדגמה, לימוד ומחקר. בהיותו אוסף דידקטי, יכולים הסטודנטים להפיק ממנו תועלת לאורך כל תקופת הלימודים ולאחר מכן. הסגל האקדמי משתמש בפריטים השונים כדי להדגים אספקטים טכניים שונים הקשורים לעיצוב ובניית בגדים ומו כן להדגים דרכם את הקשר של אופנה וטקסטיל להיבטים חברתיים, תרבותיים כלכליים וטכנולוגיים. באופן שוטף מתקיימים בארכיון שעורים מיוחדים הנבנים על פי דרישת מרצי המחלקות השונות. השעורים מתמקדים בנושאים מגוונים כמו: הכרת תקופות מסוימות בתולדות הלבוש ותולדות הטקסטיל, מקורות השראה לעיצוב עכשווי, בחינת בגדים עתיקים, מחוות למעצבים ידועים ועוד.

טקסטילים ולבוש הם שפה המכילה אינפורמציה עשירה המתייחסת להיסטוריה, לסוציולוגיה, לכלכלה ולטכנולוגיה כמו גם לאנתרופולוגיה ולמגדר. שפה זו מתייחסת גם להתפתחות תפיסות תרבותיות אמנותיות ועיצוביות. במחצית השנייה של המאה ה-20, החל העיסוק במחקר התרבות החומרית לצבור תאוצה וכיום אוניברסיטאות שונות ברחבי העולם רואות במחקר זה שיח אקדמי מוכר. העיסוק באופנה, טקסטיל ועיצוב והקשרים בינם לבין התרבות והחברה מעורר יותר ויותר עניין ובא לידי ביטוי בספרות האקדמאית, תערוכות במוזיאונים וכנסים ההולכים ומתרבים. הארכיון ע"ש רוז בשנקר מציע חומר איכותי ומגוון המראה היבטים שונים וספקטרום רחב של חומרי גלם. אלה יכולים לשמש כמקורות למחקרים טכניים כמו גם כמקורות השראה.

תרומות
הארכיון לאופנה וטקסטיל ע"ש פאולין ובנט רוז גדל ומתרחב הודות לתרומות מאנשים פרטיים. כדי לשמר את הפריטים השונים אנו מחזיקים אותם בתנאים מוזיאליים קפדניים הכוללים בקרת טמפרטורה ולחות. אם ברשותך פריט אופנה, טקסטיל או אביזר שנראה לך שיכול להתאים לארכיון, נשמח לבחון אותו.

איזה פריט יכול להתאים לארכיון?

אנחנו אוספים לא רק בגדים של מעצבים בינלאומיים ומקומיים אלא גם פריטים וטקסטילים שהם חלק מזיכרונות תקופה. אובייקטים שאוצרים בתוכם רסיסים של זמן, חברה ותרבות. אם יש ברשותכם פריטי טקסטיל או בגדים ישנים, נרצה לראות אותם. מעניינים אותנו במיוחד פריטים בעיצוב וייצור ישראלי מקומי (אלד, איוניר, אלקה, בת אדם, תלוה מודל, רוז'י בן יוסף, משכית וכו') אך נשמח לקבל גם בגדים בינלאומיים מכל הזמנים, שמלות חתונה, פריטים אתנוגרפיים, טקסטילים מסורתיים של עדות ואוכלוסיות שונות, נדוניות וירושות משפחתיות, מדי צבא ישנים, בגדי עבודה וטקסטילים ביתיים כמו וילונות, מפיות, מצעים ושטיחים וכו'. כמו כן, נשמח לקבל פריטים עכשוויים דוגמת בגדי ים, טי שירטים יחודיים, נעליים, חליפות ג'ינס עם כריות כתפיים של שנות ה-80, מכנסי ג'ינס נמוכים כל כך שלא נותר בהם יותר מ-5 ס"מ רוכסן, שמלות לאירועים ופריטים מקולקציות קפסולה של מעצבי-על לרשתות אופנה. כל אלה ועוד יכולים להיות חלק מהאוסף הייחודי שאפשר למצוא בארכיון.

איך אפשר לתרום לאוסף?

אפשר להתקשר אלינו לטלפון 03-6110061 ולספר על הפריט שברשותכם, ואפשר גם לשלוח מייל ולצרף תמונות אל הכתובת rosearchive@shenkar.ac.il

בקרוב נשיק תחת עמוד זה מדור ובו יתפרסמו הסיפורים שמאחורי הפריטים, תוכניות לעתיד, הרצאות, המלצות ועוד, חזרו להתעדכן.