הארכיון לאופנה וטקסטיל ע"ש בנט ופאולין רוז, שנקר

ארכיון לאופנה וטקסטיל ע"ש רוז צמח מאוסף קטן שנתרם בשנת 1986 על ידי המכון הטכנולוגי לאופנה בניו יורק (FIT). במשך השנים גדל הארכיון והתרחב הודות לתרומות מישראל כמו גם מרחבי העולם. פריטי לבוש מתקופות שונות, טקסטילים אתנוגרפיים, מסחריים ואמנותיים ואביזרים שונים העשירו את הארכיון שפועל כיום כמרכז למידה ומחקר יחיד מסוגו.

הארכיון מכיל אוסף של כ-4000 פריטי לבוש ואביזרים מגוונים החל מהמאה ה-18 ועד המאה ה-21. זאת בנוסף לאוסף טקסטילים עתיקים, מודרניים ואתניים העשויים תוך שימוש במגוון רחב של טכניקות ידניות ותעשייתיות. מעניין במיוחד הוא האוסף הישראלי בו לבוש, טקסטילים ואביזרים שנוצרו או נלבשו בארץ ישראל מסוף המאה ה-19.

ארכיון רוז משמש ככלי רב ערך להוראה ולמחקר והוא עומד לרשות סטודנטים, בוגרים, חוקרים ומעצבים לצורך הדגמה, לימוד ומחקר. בהיותו אוסף דידקטי, יכולים הסטודנטים להפיק ממנו תועלת לאורך כל תקופת הלימודים ולאחר מכן. הסגל האקדמי משתמש בפריטים השונים כדי להדגים אספקטים טכניים שונים הקשורים לעיצוב ובניית בגדים ומו כן להדגים דרכם את הקשר של אופנה וטקסטיל להיבטים חברתיים, תרבותיים כלכליים וטכנולוגיים. באופן שוטף מתקיימים בארכיון שעורים מיוחדים הנבנים על פי דרישת מרצי המחלקות השונות. השעורים מתמקדים בנושאים מגוונים כמו: הכרת תקופות מסוימות בתולדות הלבוש ותולדות הטקסטיל, מקורות השראה לעיצוב עכשווי, בחינת בגדים עתיקים, מחוות למעצבים ידועים ועוד.

טקסטילים ולבוש הם שפה המכילה אינפורמציה עשירה המתייחסת להיסטוריה, לסוציולוגיה, לכלכלה ולטכנולוגיה כמו גם לאנתרופולוגיה ולמגדר. שפה זו מתייחסת גם להתפתחות תפיסות תרבותיות אמנותיות ועיצוביות. במחצית השנייה של המאה ה-20, החל העיסוק במחקר התרבות החומרית לצבור תאוצה וכיום אוניברסיטאות שונות ברחבי העולם רואות במחקר זה שיח אקדמי מוכר. העיסוק באופנה, טקסטיל ועיצוב והקשרים בינם לבין התרבות והחברה מעורר יותר ויותר עניין ובא לידי ביטוי בספרות האקדמאית, תערוכות במוזיאונים וכנסים ההולכים ומתרבים. הארכיון ע"ש רוז בשנקר מציע חומר איכותי ומגוון המראה היבטים שונים וספקטרום רחב של חומרי גלם. אלה יכולים לשמש כמקורות למחקרים טכניים כמו גם כמקורות השראה.

צור קשר
ארכיון האופנה והטקסטיל ע"ש פאולין ובנט רוז
רחוב ידע עם 8, רמת גן

03-6110061
03-6019335
rosearchive@shenkar.ac.il

*קבוצות עד 14 איש יכולות לקבוע ביקור בארכיון בתשלום בתיאום מראש.